MS-20 „Daglezja” to najnowocześniejszy na świecie most mobilny na podwoziu samochodowym przeznaczony do przewożenia i układania przęsła PM-20, na przeszkodzie wodnej lub terenowej o szerokości do 20 m, umożliwiający przeprawę przez przeszkody pojazdom klasy MLC70/110 (wg norm STANAG 2021).

 

Funkcjonalność mostu mobilnego może być wykorzystana między innymi do prowadzenia skutecznych akcji ratunkowych na dotkniętych zniszczeniem terenach w sytuacjach klęsk żywiołowych czy ekologicznych. Może też wspomagać działania ratownicze jednostek zarządzania kryzysowego i zapewniać wsparcie działań ratowniczych w sytuacjach zagrożeń dla ludności. Docelowymi użytkownikami produktu mogą być zarówno odbiorcy z branży obronnej jak i z rynku cywilnego.

 

Pierwsze egzemplarze mostu MS-20 opracowanego i produkowanego przez OBRUM sp. z o.o. zostały przekazane do użytkowania w Siłach Zbrojnych RP w 2012 r. Wraz z dostarczonym sprzętem OBRUM sp. z o.o. zapewnia pełen pakiet logistyczny ze szkoleniem na symulatorze mostu w wirtualnej rzeczywistości. Dysponujemy kompetencjami kompleksowego tworzenia nowych rozwiązań i adaptacji istniejących do potrzeb militarnych i cywilnych.

 

Zalety zestawu MS-20 Daglezja:

  • umożliwienie szybkiego i bezpiecznego pokonywania naturalnych i sztucznych przeszkód terenowych o szerokości do 20 m,
  • czas gotowości do przeprawy – do pół godziny,
  • wyposażenie w modułowe przęsło mostowe z automatycznie rozsuwanymi wypełnieniami międzykoleinowymi,
  • możliwość poruszania się po drogach publicznych bez konwoju z prędkością do 80 km/h,
  • możliwość pokonywania trudnego terenu dzięki dodatkowym napędom hydraulicznym.